UUTISET
Julius Salo Atlantiksesta JäPSiin! ✍📃
26 Ykkösen ottelua viime kaudella urakoinut Julius Salo, 19, siirtyy helsinkiläisseurasta vahvistamaan Sinisten takalinjoja. ⬅
Nuori puolustaja oli neljänneksi sijoittuneen Atlantiksen ehdottomia avainpelaajia ja onnistui isojen minuuttien pelaamisen lisäksi myös kahdesti maalinteossa. Kaksi aiempaa kautta Salo vietti GrIFK:ssä, jossa vastuuta tuli kahden Kakkosen kauden aikana 39 ottelussa. ⚽
– Pelasin tosiaan Ykkösessä viime vuonna melkein täydet minuutit. Valmentajien vaihdoksista ja muista haasteista huolimatta onnistuimme kilpailullisesti hyvin.
JäPSiin Salo pääsi tutustumaan jo viime kevään Suomen Cupin ottelussa, jonka Atlantis onnistui viemään nimiinsä nuorukaisen suosiollisella avustuksella.
Ensimmäisiin Järvenpään viikkoihinsa Salo on ollut tyytyväinen.
🎤 – Joukkue vaikuttaa nälkäiseltä ja valmennus, toiminta ja taustat tavoitteellisilta ja ammattilaisilta. JäPS vaikuttaa seurana yhteisölliseltä ja kehittyvältä, Julius kertoo.
Huippupotentiaalinen Salo on aiemmin harjoitellut muun muassa FC Lahden mukana ja siksi odottaakin noita kohtaamisia erityisellä mielenkiinnolla. Päällimmäisenä mielessä on kuitenkin oma debyytti uudella kotistadionilla.
🎤 – Innolla odotellaan ensimmäisiä kilpailullisia kotiotteluita ja kannattajia. Nähdään peleissä!