UUTISET

Ennakko: JäPS – KTP
JäPS lähtee Ykkösliigan seitsemännelle ottelukierrokselle sarjan piikkipaikalta. Vastaan asettuu myös taulukon yläpäästä löytyvä KTP.
Missä: Järvenpään Keskuskenttä
Milloin: Lauantaina 2.5. klo 16:00
Liput ennakkoon: osoitteesta kauppa.japsedustus.fi
Edellisessä ottelussaan JäPS kukisti Suomen Cupin viidennen kierroksen ottelussa Kakkosta pelaavan HIFK:n lukemin 1–3. Maalinteossa onnistuivat Reza Heidari, Impton Söderlund sekä Gabriel Taskos. Sinisten keskikentällä ottelussa esiintynyt Heidari kommentoi peliä seuraavasti:
– Hyvät fiilikset jäi, minitavoite oli edetä seuraavalle kierrokselle ja se me tehtiin. Odotetunlainen kamppailu oli, taistelupeli, mutta saatiin se mitä haluttiin.
Heidari kärsi alkukaudella loukkaantumisesta, mutta on viime viikkojen aikana palannut jälleen täyteen pelikuntoon. Keskikenttämies iski HIFK:ta vastaan kauden avausmaalinsa.
– Oli parin kuukauden loukkaantuminen ja nyt pikkuhiljaa päässyt jälleen joukkueen mukaan. Tietenkin oli kiva tehdä maali ja auttaa siten joukkuetta. Aina on kiva päästä pelaamaan, ja pelikuntokin menee päivästä toiseen eteenpäin.
JäPS eteni Suomen Cupissa kuudennelle kierrokselle, jossa se saa vastaansa hallitsevan Veikkausliigan mestari KuPS:n. Ykkösliigan puolella Siniset ovat kolmen ottelun voittoputkessa, ja johtavat sarjaa pisteen erolla Jippoon.
Lauantain kotiottelussa vastaan asettuu KTP. Kotkalaiset ovat JäPS:n tavoin aloittaneet sarjakauden vahvasti, ja ovat ottelun vähemmän pelanneena kolme pistettä järvenpääläisten perässä. Edellisessä sarjaottelussaan, joka pelattiin poikkeuksellisesti Olympiastadionilla, KTP kukisti KäPan lukemin 2–1.
Täksi kaudeksi Veikkausliigasta sarjaportaan alemmas tippunut Juha Pasojan luotsaama joukkue koki odotetusti muutoksia pelaajistoonsa. Nimekkäimpiä lähtijöitä olivat muun muassa Joni Kauko, Luca Weckström sekä ammattilaisuransa lopettanut Joona Toivio. Vastaavasti uusina tulijoina joukkueeseen saapuivat esimerkiksi Foday Manneh sekä Onni Hänninen. Joukkueen kokoonpanosta löytyy myös runsaasti kokemusta pääsarjatasolta ulkomaita myöten muun muassa Petteri Forsellin sekä Atomu Tanakan muodossa.
– Kovaa peliä odotan. Kaksi tosi hyvää joukkuetta kohtaa toisensa. Luulen, että ihan omalla pelillä pystytään Kotka kaatamaan, ei se vaadi sen ihmeellisempää, Heidari ennakoi.
JäPS on aloittanut kauden komeasti, ja lähtee hyvällä itseluottamuksella hakemaan jatkoa voittoputkelle kotiyleisönsä edessä. Heidari lähettää vielä terveiset Sinisten kannattajille:
– Tulkaa ehdottomasti katsomaan lauantaina, hyvä peli tulossa jossa kaksi loistavaa joukkuetta pelaa vastakkain. Toivottavasti on hyvä sää ja fanit pääsevät paikalle kannustamaan JäPS voittoon!